Cena złota w 2030 roku może przekroczyć 10 tysięcy dolarów
Содержание
- Kiedyś to były ceny mieszkań… To ogłoszenie z 2003 r. mówi wszystko
- Rynek złota ponownie zaskakuje. Silne zakończenie słabego miesiąca metali szlachetnych
- Cena złota może wystrzelić do 2250 dol. za uncję, jak zakłada prognoza MUFG
- Metale szlachetne. Na wyższe ceny złota trzeba poczekać, aż zacznie się recesja
- Rynek złota wyczekuje na dane dotyczące inflacji w USA
Wszystko wskazuje na to, że cena złota na rynku w 2022 roku będzie rosła, przynajmniej tak długo, jak sytuacja międzynarodowa nie ulegnie znaczącej poprawie. Jednak nawet w takim przypadku trudno wieszczyć nagłą przecenę i załamanie rynku. Poczucie światowego bezpieczeństwa po Rosyjskiej agresji na Ukrainę na pewno zostało trwale zburzone i wiele lat minie, nim uda się je odbudować.
Czy złoto idzie w górę?
Wedle naszych szacunków jest szansa, że przy sprzyjających okolicznościach złoto osiągnie cenę 3 000 USD pod koniec 2022 r. Przypomnijmy, że złoto mogło się poczuć zmęczone w 2021 roku, po tym jak od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2020 roku zaliczyło rajd z 1 167 USD do 2 089 USD.
Stopa inflacji CPI w USA wyniosła 8,5% rdr w lipcu wobec 8,7% miesiąc wcześniej Wskaźnik “core” CPI przyjął wartość 5,9% rdr Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl Złoto tanieje, choć inflacja wciąż wysoka. Cena złota spot w czwartek rano spada o 0,22% do 1787,40 dol. Za uncję, po tym gdy sesję wcześniej tymczasowo wystrzeliła do okolic 1810 dol. Łącznie od początku tego roku złoto potaniało o 2,3%, a od szczytów z marca na 2070 dol.
Według opublikowanych przez organizację danych, globalny… Prognozy długoterminowe cen dowolnego aktywu inwestycyjnego są bardzo przybliżone i mogą zmieniać się w zależności kurs audjpy wykres od wszelakich czynników. Możemy dokonać wiarygodnej prognozy cen złota na 10 lat do przodu. Jednak oczekuje się, że na koniec 2030 roku cena może osiągnąć $4503.
Kiedyś to były ceny mieszkań… To ogłoszenie z 2003 r. mówi wszystko
Także Dorota Sierakowska z DM BOŚ przypomina, że im wyższa inflacja, tym większa szansa na odważniejsze podwyżki stóp procentowych, na rosnącą siłę amerykańskiego dolara i presję na niższe ceny złota. W ostatnich tygodniach cena złota ugięła się pod presją wzmacniającego się dolara i wzrostu rentowności obligacji. To z kolei było sprowokowane przez najwyższy od 1981 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA (8,6 proc.). Nikt już nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna na kolejnych posiedzeniach będzie agresywnie podnosić stopy procentowe w celu zdecydowanego zwalczania rosnących cen. W 2021 r., z różnych powodów, miało miejsce kilka wzlotów i spadków cen złota. Koniec 2021 roku oraz początek 2022 były nasycone wydarzeniami, w efekcie czego cena złota praktycznie osiągnęła maksimum lipca 2020 r.
W środę kurs wynosił 1834 dol., czyli utrzymywał się o 12 proc. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed. Umocnienie dolara zmniejsza atrakcyjność notowanego w nim złota. Kurs kruszcu spadał we wtorek do najniższej wartości od połowy grudnia 2021 roku.
Banki centralne kupują metale szlachetne co kwartał od początku 2011 r. W trzecim kwartale 2020 były one sprzedawcami netto, zmniejszając rezerwy o 12,1 ton. Tym niemniej banki centralne pozostają netto kupującymi co roku, popyt z pierwszych trzech kwartałów wyniósł 220,6 ton. Widocznie zachowają one ten status, chociaż zakres zakupów będzie mniejszy, niż w dwóch latach ubiegłych. Rosja wstrzymała uzupełnianie rezerw, a Chiny nie poinformowały o ich zwiększeniu we wrześniu 2019 r.
Rynek złota ponownie zaskakuje. Silne zakończenie słabego miesiąca metali szlachetnych
W pierwszych dniach stycznia sięgnęły 1962,50 USD/oz. I jak się później okazało, było to tegoroczne maksimum. Rozpoczęta jeszcze w sierpniu 2020 spadkowa korekta trwała do końca marca i zakończyła się eleganckim podwójnym niech recesja uczyni cię silniejszym porady cfo fundbox dnem na poziomie ok. 1675 USD/oz. Jednakże do końca roku rynkowi złota nie udało się powrócić do trendu wzrostowego. Tym bardziej, że w sierpniu doszło do ordynarnej próby manipulacji rynkiem kontraktów terminowych.
Te informacje pozytywnie wpłynęły na złoto, które… Inflacja w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku osiągnęła najwyższe poziomy od ponad 40 lat. Zerwane łańcuchy dostaw, silny popyt wśród konsumentów, oraz rosnące ceny paliw, znacznie się do tego przyczyniły. Sytuacja ta doprowadziła FED do konieczności zacieśniania polityki pieniężnej i bardzo szybkiego tempa podwyżek stóp procentowych. Aktualnie na S&P 500 istnieje ryzyko wystąpienia korekty ostatnich wzrostów Inwestorzy czekają na jutrzejsze dane o inflacji w USA Spowolnienie tempa wzrostu inflacji może pomóc notowaniom złota i doprowadzić jego cenę pod 1800 dol.
Gdy Fed powie „pauza”, wahadło odchyli się w drugą stronę, spychając skorygowany o inflację indeks dolara dalej w przepaść, ale i ciągnąc jednocześnie ujemnie skorelowaną z nim dolarową cenę złota. W 2020 roku cena złota osiągnęła rekordowy poziom w wielu walutach, z kolei już początek roku 2021 nba youngboy polska nieco skorygował wartość kruszcu. Średnia cena uncji uplasowała się na poziomie 1685 dolarów amerykańskich. Z kolei w czerwcu po ponownej korekcie wyniosła 1775 dolarów amerykańskich. Złoto, razem z dolarem USA, który traci swoją funkcję jaką waluta rezerwowa, jest rynkowym instrumentem, azylem.
Cena złota może wystrzelić do 2250 dol. za uncję, jak zakłada prognoza MUFG
To jest teraz naszym nowym celem” – nadmienili eksperci z banku. Bardzo sprzyjającą sytuację dla cen złota – w otoczeniu realnie ujemnych stóp procentowych złoto jest doskonałym aktywem dla osób szukających bezpiecznej lokaty kapitału. Piątkowa sesja na rynku złota zakończyła się kolejną przeceną i zamknięciem tuż powyżej ważnego wsparcia na poziomie 1700 USD.
Jednak od 6 do 9 sierpnia cena znacznie spadła w związku z pojawieniem się mocnych danych na temat rynku pracy w USA. Trend spadkowy rozpoczął się na początku jesieni 2021 maxitrade logowanie r., a 29 września cena spadła do $1726,11 za uncję przez wyższą dochodowość w USA. Następnie złoto rosło w ciągu półtora miesiąca i 18 listopada osiągnęło $1866,96.
To napędza napływy do funduszy, a te w końcu powinny przełożyć się na wyższe ceny samego złota. Zagrożeniami dla globalnej koniunktury są także zawirowania na chińskim rynku nieruchomości oraz wysokie ceny surowców energetycznych, które uderzają w nastroje konsumentów. Najodważniejsze dotąd prognozy opublikował Bank of America, według którego przed końcem roku decydenci z Fedu podniosą stopy procentowe aż siedmiokrotnie. To oznaczałoby, że zbliżą się one do 2 proc., czyli przekroczą pułap tuż sprzed wybuchu pandemii COVID-19. Wzrostowi cen złota ma sprzyjać nie tylko inflacja, ale całe rynkowe otoczenie. Wpływ na nie będą miały choćby działania banków centralnych czy napięcia między Zachodem a Wschodem.
Metale szlachetne. Na wyższe ceny złota trzeba poczekać, aż zacznie się recesja
Tak duża podwyżka to również duże zaskoczenie dla wszystkich – ekonomiści spodziewali się, że bank podniesie stopy o 50 pkt bazowych, do poziomu 6,4 proc. Jeśli sprawdzą się prognozy z raportu “In Gold we Trust 2021”, rekord powyżej 2 tys. Dolarów za uncję, jaki padł w ubiegłym roku to dopiero początek. Za 9 lat kruszec może być ponad dwa albo nawet cztery razy droższy. Po kwietniowo-majowym szczycie dynamiki cen materiałów budowlanych, na rekordowym średnim poziomie 34 proc.
Jak zainwestować 50 tys pln?
Przy mniejszej kwocie, 50 tys. zł, rekomendowałbym portfel złożony z podstawowych ETF-ów (Exchange Traded Funds), które —za niewielką opłatą za zarządzanie (0.07-0.2 proc. w skali rocznej) — dają ekspozycje na główne rynki akcji czy obligacji. Kluczem jest dywersyfikacja między rynkami i walutami.
Wedle analityków do 2050 roku jego wartość może sięgnąć nawet USD za uncję. W związku z tym należy oczekiwać, że polityka pracy będzie ukierunkowana na rekompensatę strat związanych z rozwojem automatyzacji i sztucznej inteligencji w celu uniknięcia napięć społecznych. Daje to ogromny potencjał rozwoju i transformacji, ale stawia przed kontynentem wiele wyzwań, związanych przede wszystkim z poprawą zdrowia, edukacji, rozwoju instytucji i rynku pracy. Mimo że nie każdy się z tym zgadza, złoto wciąż pozostaje jedną z najatrakcyjniejszych i najbezpieczniejszych inwestycji na świecie.
Rynek złota wyczekuje na dane dotyczące inflacji w USA
Złoto zazwyczaj dobrze sobie radzi, gdy świat jest w tarapatach. Jego ceny wzrosły do najwyższego poziomu 2070 dolarów za uncję 8 marca. W perspektywie średnioterminowej srebro powinno skorzystać na popycie związanym z transformacją energetyczną, zwłaszcza w przypadku wykorzystania w energetyce słonecznej. Jednak biorąc pod uwagę szersze zagrożenia dla globalnego wzrostu gospodarczego w kontekście rosnących stóp procentowych, perspektywy krótkoterminowe mogą być bardziej wymagające. Obecnie cena złota wynosi ok 2014 dolarów za uncję.
Przyczyną czwartkowej przeceny metalu szlachetnego jest pewien zwrot w globalnym sentymencie… Cena złota jest nieznacznie wyżej po środowej decyzji FOMC/Fed o podniesieniu stopy procentowej o 0,75 pp. W czwartek rano uncja złota notowana jest po 1740 dol. Fed powtórzył swoje zaangażowanie w walkę z inflacją i dokonał czwartej z rzędu podwyżki stóp. Względem ceny z końca 2021 roku, złoto potaniało o blisko 5% Tymczasowo w marcu notowania metalu szlachetnego wystrzeliły do 2070 dol. Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, nie wykluczył podniesienia stóp o 75 pb na następnym posiedzeniu,…
Znaczenie inwersji krzywej rentowności dla złota. Co się stanie gdy FED powie pauza?
Nie da się ukryć, że pandemia oddziałała na gospodarkę światową. Ceny kruszcu wzrosły w wyniku prognozowanej inflacji i próby zabezpieczenia się przed nią. Inflacja wpływa na wartość XAU, ale nie tak mocno, jak można byłoby przypuszczać. Większość początkujących inwestujących w złoto zakłada, że jeśli w USA wzrośnie inflacja, cena metalu szlachetnego również powinna się podnieść, za uncję trzeba będzie płacić więcej inflacyjnych dolarów.
Proc., jednocześnie zapowiadając kontynuację jastrzębiej polityki w kolejnych miesiącach. Jerome Powell wspomniał wręcz, że „wyjątkowo duża” podwyżka stóp procentowych miałaby sens także we wrześniu, aczkolwiek ostateczna decyzja będzie zależeć od sytuacji w gospodarce i nadchodzących danych makro. O ile Fed był jastrzębi, to jednak brak konkretów dotyczących przyszłych działań został odebrany jako sygnał ostrożności – co przyczyniło się do spadku wartości dolara i… Notowania złota w poprzednim tygodniu dynamicznie odbiły się w górę, pokonując dystans z okolic 1720 USD za uncję do 1780 USD za uncję. Tymczasem a początku bieżącego tygodnia wzrosty są kontynuowane, a dzisiaj notowania złota testowały już poziom 1800 USD za uncję jako najbliższy techniczny opór.
Królewski metal praktycznie zniknął z radarów głównych mediów finansowych. O złocie od wielu miesięcy jest cicho lub wręcz bardzo cicho. Bo zbytnie „wygrzanie” zainteresowania w 2020 roku zakończyło się straconym dla metali szlachetnych rokiem 2021. Wzrost gospodarczy powinien pozostać dodatni, ale z kwartału na kwartał zapewne będzie coraz słabszy. Konsumenci w skali makro wciąż mają ogromne „covidowe” oszczędności, których wydawanie będzie napędzać zarówno wzrost PKB jak i inflację CPI.
Od 2 grudnia, kiedy cena znajdowała się na lokalnym minimum w wysokości $1768, rozpoczął się byczy trend. Inflacja, ryzyko pandemii i napięcie geopolityczne doprowadziły do wzrostu – kurs XAU przekroczył $1900 za uncję. „Co najważniejsze, wysoki wzrost i z pozoru stabilne ceny doprowadziły do gwałtownego wzrostu ryzykownych klas aktywów, a w szczególności kryptowalut. „Opierając się na oczekiwanym spowolnieniu gospodarczym w USA i nasileniu obaw przed recesją spodziewamy się zwiększenia zakupów złota przez ETF-y o 300 ton do końca 2022 roku. To w połączeniu z prognozowanym 10-procentowym wzrostem nominalnego dolarowego PKB rynków wschodzących wskazuje na cenę złota rzędu USD/oz w perspektywie 12 miesięcy.